Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresja postanowiliśmy wziąć na tapet tematykę wypalenia zawodowego i depresji w branży IT. Jest to ogromny problem wśród pracowników firm informatycznych. Niestety zbyt często bagatelizowany i wrzucany pod dywanik. A przecież według danych, które podaje raport „Wypalenie zawodowe w branży IT”, podobno aż 62% programistów czuje chroniczne fizyczne i psychiczne zmęczenie, a dwóch na pięciu pracowników wykazuje zachowanie charakterystyczne dla wysokiego poziomu wypalenia. Przypominając badania i publikację Twój Psycholog i Just Join IT z końcówki 2022 roku, chcemy tym artykułem podkreślić, jak ważne jest nasze zdrowie psychiczne i satysfakcja z pracy, którą wykonujemy.
Czym jest wypalenie zawodowe?
Wypalenie zawodowe jest stanem emocjonalnym i psychicznym. To wyczerpanie również fizyczne, które pojawia się u pracowników wyniku długotrwałego oddziaływania stresu powiązanego z pracą.
Jakie są przyczyny wypalenia zawodowego?
Jakie czynniki wpływają na stres wśród pracowników? Przyczyn wypalenia jest wiele. Przede wszystkim długie godziny pracy i nie chodzi tu tylko o nadgodziny. Brak elastyczności, nadmierne kontrolowanie pracownika, wysokie wymagania, ograniczenia czasowe, brak nagród, brak wsparcia i faktycznego poczucia rozwoju to tylko kilka co raz gorszego samopoczucia.
Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych wniosków płynących z raportu „Wypalenie zawodowe w branży IT” 09.2022 (Twój Psycholog, Just Join IT).
„W ramach akcji udział wzięło 1706 osób (…). Jak pokazują wyniki, 87% osób uważa, że stan ich zdrowia psychicznego ma wpływ na jakość wykonywanej pracy. Samo wypalenie zawodowe jest problemem, który w różnym stopniu oraz z różną częstotliwością dotyka 70% pracowników branży IT.
Niemal 80% badanych wskazuje internet jako miejsce, z którego dowiedziało się o problemie, a wiedzę na jego temat czerpie ze stron internetowych (61%) oraz z social mediów (35%).
Ponad 76% badanych wskazuje, że poczucia wypalenia zawodowego ma związek z ich obecnym miejscem pracy, bądź aktualnymi obowiązkami.
Badani najczęściej wskazują, że z tym problemem pomogłyby im:
· 24% zmiana pracy,
· 19% urlop,
· 14% większa troska o zdrowie psychiczne okazywana przez obecną firmę,
· 8% zmiana stanowiska,
· 6% większe docenienie,
· 4% podwyżka.
Wypalenie zawodowe w branży IT to TABU
Co ciekawe, jedynie 43% badanych korzystało ze zwolnień lekarskich w ciągu ostatniego roku, a nieco ponad 31% wzięło w tym samym okresie przynajmniej jeden dzień wolnego z powodu gorszego nastroju, wypalenia zawodowego, słabszej kondycji mentalnej, stresu lub depresji.
Dla 30% badanych psycholog, a dla 25% zewnętrzna firma powinni zajmować się kwestiami związanymi ze wspieraniem pracowników firmy, w której pracują, w obszarze zdrowia psychicznego.
Pomimo rosnącej świadomości pracowników, jak i pracodawców problem wypalenia zawodowego jest nadal przez wiele osób traktowany jak temat tabu. 82% badanych wskazuje, że problem ten nigdy nie był poruszany w ich miejscu pracy.
Najważniejszymi kwestiami dla pracowników przy korzystaniu z rozwiązań wspierających stan zdrowia psychicznego zaproponowanych przez firmę, w której obecnie pracują, są łatwa dostępność, anonimowość, a także brak dodatkowych opłat za korzystanie z nich.”
Powyższe mówi samo za siebie.
Bardzo ważne jest podjęcie kroków, jak już poczujesz, że się wypalasz. Zostawione same sobie wypalenie zawodowe prowadzi do depresji.
Jakie są objawy wypalenia zawodowego w branży IT?
Wypalenie zawodowe poznasz po przewlekłym zmęczeniu i wyczerpaniu, mimo odpowiedniej ilości snu. Kolejnym objawem jest odczuwanie przygnębienia i silnego niepokoju tuż przed rozpoczynającym się tygodniem pracy. W przypadku osób wypalonych zawodowo te odczucia są o wiele silniejsze niż przeciętnie. Mogą pojawić się problemy z koncentracją oraz utrzymaniem uwagi. Chodzi tu o sytuację, gdzie nie trwa ona kilka dni, a staje się codziennością, która pogłębia Twoje złe samopoczucie.
Pojawiają się problemy z motywacją oraz niechęć do podejmowania inicjatyw.
Co zrobić, gdy czujesz, że się wypalasz?
- Zastanów się nad źródłem swojego stanu psychicznego.
- Porozmawiaj z przełożonym (w dobrej firmie, zostanie to zrozumiane i będziesz mógł liczyć na pomoc).
- Porozmawiaj z kimś bliskim, kto wesprze Cię w działaniu.
- Zadbaj o odpoczynek. Poproś o urlop lub o zwolnienie lekarskie.
- Jeśli potrzebujesz – przejdź na pracę zdalną.
- Porozmawiaj ze specjalistą – psychologiem, coachem, terapeutą.
Jakie są konsekwencje wypalenia zawodowego w branży IT?
Różnica między jednym a drugim jest taka, że w wypaleniu zawodowym dotyka nas niechęć działania związana stricte z pracą. W przypadku depresji dopada nas uczucie wewnętrznej pustki, ogólne uczucie bezsensu czy też braku potrzeby i chęci do samego wstania z łóżka.
Długotrwałe wypalenie zawodowe jest na tyle niebezpieczne, że prowadzi do depresji.
Wypalenie zawodowe w branży IT a depresja
Depresja jest chorobą, która może mieć poważne skutki dla zdrowia psychicznego i fizycznego. W branży IT, gdzie praca często jest stresująca i wymagająca, osoby z depresją mogą odczuwać trudności w wykonywaniu swoich obowiązków. A to prowadzi do napięcia i frustracji. W dłuższej perspektywie, depresja będzie miała przełożenie na Twoje zdrowie fizyczne.
Pracodawcy również powinni zwracać uwagę na zdrowie psychiczne pracowników i oferować programy wsparcia, które pomogą pracownikom radzić sobie ze stresem i poprawić ich samopoczucie w firmie.
Niestety większość naszego czasu spędzamy w pracy, warto więc uczynić te miejsce lepszym i czuć się w nim szczęśliwym oraz usatysfakcjonowanym ze swoich codziennych obowiązków i działań.
Czujesz, że wypalasz się zawodowo? Nie lekceważ swoich emocji i odczuć. W branży IT, gdzie praca jest bardzo wymagająca, ważne jest, aby zadbać o swoje zdrowie psychiczne.
Zapamiętaj, że depresja to choroba, a nie wyraz słabości czy braku motywacji. Twoja kondycja psychiczna jest tak samo ważna jak kondycja fizyczna. Osoby cierpiące na depresję powinny szukać pomocy i wsparcia!
Zachęcamy również do zapoznania się nagraniem live-streamu dotyczącego tematu wypalenia w polskiej branży IT https://www.youtube.com/watch?v=Mce9GWu3Nno